Paco de Lucía, müzik teorisini bilmeden usta Rodrigo ile yüzleştiğinde

HalaycıBaşı

New member
'Aranjuez Konseri' Madrid'in Torrelodones kasabasındaki Teatro Bulevar'da kaydedildiğinde, Paco de Lucía taleplerle kuşatılmıştı. Konser sezonunu yıllar öncesinden kapattı, dünya çapındaki performansları reddetti ve sözleşmelerine fiziksel yorgunluk nedeniyle askıya alınabilecek maddeler koydu. Elbette işadamları bunu sorgusuz sualsiz kabul etti, çünkü çadırdaki isimleri gezegenin en uzak yerindeki bir tiyatroyu on bin koltukla doldurmanın garantisiydi. Ancak 1991'de gitaristi harekete geçiren şey artık paradan çok yaratıcı zorluklardı.

Bu anlamda, maestro Joaquín Rodrigo'nun ünlü klasik eserini seslendirmek ve şarkıcının yalnızca birkaç günü kaldığı sırada Camarón ile son albümü 'Potro derabia y Miel'i kaydetmek sadece o yılın zorlukları değil, aynı zamanda aynı zamanda kariyerinin en zoru. Bu yüzden işe alımlarını New York, Roma, Washington, Sidney, Berlin veya Paris'teki ana tiyatrolarla sınırladı ve onları hazırlamak için kendini kilitledi.

O zamanki eşi Casilda Varela, “Bunu denemeye karar verdiği anın tam olarak ne zaman olduğunu size nasıl söyleyeceğimi bilmiyorum, ancak 'Aranjuez Konseri', Falla veya Albéniz'in eserleri gibi onu her zaman cezbetmişti.” Universal'in bugün yayınladığı yeniden basımla birlikte gelen kapsamlı kitapçığın yazarı gazeteci Nacho, diyor. 25 ve 26 Nisan 1991'de kaydedilen, gitariste Edmon Colomer yönetimindeki Cadaqués Orkestrası'nın eşlik ettiği ve Joaquín'in de yer aldığı efsanevi performansın 30. yıl dönümü anısına yeniden canlanan bir eser. Rodrigo'nun kendisi.

Görünen o ki kıvılcım, 1986'da bir gün, Madrid'in Paseo de la Castellana'sındaki bir arkadaşının evinde José María Gallardo del Rey ile şans eseri bir karşılaşma sırasında alevlendi. «Paco bana şunu söyledi: 'Başkasını oyna, başkasını oyna.' Ve bildiğim her şeyi oynadım. 'Bu gerçekten benim başıma mı geliyor?' diye düşünerek kendimi çimdikliyordum. Sabahın erken saatlerinde Casilda, Paco'ya yaklaştı ve ona fısıldadı: 'Eh, Aranjuez konseri için aradığınızı bulmuş gibisiniz, değil mi?'” bu klasik gitarist Serrano'ya söylüyor.

“Ezilmiş”

«Paco'nun gerçekleştirmek istediği projenin zorluğu karşısında gerçekten şaşkına döndüğü bir an vardı. Zor zamanlar geçirdiğimi biliyorum, endişe belirtileri gördüm […]Aslında mantıklı olmasına rağmen. Muazzam bir eserle, müzik teorisini bilmeden, sadece sezgileriyle karşılaşmış ve bu durum onu, kendisine yol gösterecek ve bataklıktan çıkacak bazı asgarileri açıklayacak kişileri aramaya yöneltmiştir. Ertesi gün, yeni bir tura çıkmak için uçağa binmeden önce Gallardo'yu aradı ve ona, döner dönmez 'Concierto' ile “başını derde sokmaya” hazırlıklı olmasını söyledi.

Yeğeni de adaptasyon ve canlı sunum gibi devasa bir göreve katıldı. José María Bandera Ve Juan Manuel Canizares. Serranito, Pepe Habichuela gibi Flamenko gitar efsaneleri ve onlarca yıl sonra kendi versiyonunu yayınlayacak olan otuzlu yaşlarındaki Tomatito da Teatro Bulevar'daki izleyiciler arasında hazır bulundu. Ayrıca Ignacio Rodes gibi klasik gitarda. Paco, kardeşi Ramón de Algeciras'ın ona yıllar önce verdiği, ağzının üst kısmı çizilen Conde ile oynuyordu.

Albüm iki bölümden oluşuyor: İlk bölüm, Rodrigo'nun 1939'da yazdığı bu eserin üç bölümünü içeriyor ('Allegro Con Spirito', 'Atasözü' Ve 'Allegro Gentile') ve ikincisi piyano süitinden üç parça 'İberya', Isaac Albéniz tarafından. Sonunda, o zamana kadar başkalarının yaptığı uyarlamalara sempatiyle bakmayan maestro Rodrigo, Paco de Lucía'dan bir hareketi kendisi için tekrarlamasını istedi ve onu dinledikten sonra güvence verdi: 'Concierto de Aranjuez' 'çok erotik ve çok ilham verici bir ateşle.'